ای که نامت دوای دردمندان عالم و یادت شفای بیماران است

آدرس:

مشهد، بلوار وکیل آباد، نبش دانش آموز 2

تلفن تماس:

051-38655695 - 09335172230

 

آندوسکوپی برای چه کسانی انجام می شود؟

انجام آندوسکوپی دقیق‌ترین و مفیدترین راه برای بررسی علل مختلف سوءهاضمه می‌باشد. این آزمایش، بهترین راه تشخیص زخم‌ و سرطان مری و معده بوده و همچنین برای تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری بسیار مفید می باشد. همچنین می توان جهت کنترل خونریزی گوارشی، برداشتن پولیپ یا ضایعات سطحی و باز کردن یا گذاشتن استنت برای مسیرهای تنگ مجاری گوارشی به وسیله آندوسکوپی اقدام شود.

 

فرد چه مدت در بخش آندوسکوپی می ماند؟

این بستگی به مدت زمان لازم برای عمل و مدت زمانی که طول می کشد تا شخص هوشیار شود دارد.

در حین انجام آندوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

در طی انجام آندوسکوپی یک پزشک متخصص و یک پرستار دوره دیده تا پایان کار در کنار شخص خواهند بود. به منظور انجام آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، از فرد خواسته می شود که اگر عینک و یا دندان مصنوعی دارد در بیاورد. یک قطعه کوچک محافظ در بین دندانهایش قرار داده می شود. این کار باعث می شود که دندانهایش آسیب نبیند و نیز به دستگاه آندوسکوپ صدمه وارد نشود. پرستار از فرد می خواهد که به سمت چپ بدن خود دراز بکشد سپس داروی خواب آور تزریق می شود. ضربان قلب، نبض و فشار خون شخص، در حین انجام کار پایش می شود. در حالی که فرد حالت خواب آلود دارد آندوسکوپ از طریق دهان وارد مجرای گوارشش می شود. به منظور بررسی بهتر دستگاه گوارش، مقدار کمی هوا به درون آن وارد می شود و مری و معده، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در صورت لزوم نمونه ای از بافت مورد نظر گرفته خواهد شد.

پس از انجام آندوسکوپی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بیمار به بخش آورده خواهد شد. یک پرستار تا زمانی که اثر داروهای خواب آور از بین برود در کنارش خواهد ماند.
به دلیل اثر داروهای خواب آور، فرد تا پایان روز حالت گیجی خواهد داشت بنابراین توصیه می شود که بیمار حتما یک نفر همراه داشته باشد.

در صورت داشتن نمونه از بافت (بیوپسی)، از همراه بیمار خواسته می شود تا نمونه را به بخش پاتولوژی تحویل دهد.

توصیه می شود همراه بیمار، وی را تا منزل همراهی نماید و تا روز بعد در کنارش بماند زیرا اثر داروها تا روز بعد باقی خواهد ماند. و نیر فرد باید تا پایان روز استراحت کند و وعده غذایی سبک میل نماید.

بیمار، تا ۲۴ ساعت پس از دریافت داروهای خواب آور نباید:

​رانندگی کند

  • مراقبت از فردی دیگر (کودک، سالمند) را به عهده دار نشود.
  • هیچ برگه قانونی را امضا نکند
  • الکل مصرف نکند

اثر داروهای خواب آور معمولا پس از ۲۴ ساعت از بین می رود اما اگر فرد هم چنان احساس خواب آلودگی داشت، ۲۴ ساعت دیگر نیز استراحت کنید.

 

 

آمادگی قبل از آندوسکوپی