ای که نامت دوای دردمندان عالم و یادت شفای بیماران است

آدرس:

مشهد، بلوار وکیل آباد، نبش دانش آموز 2

تلفن تماس:

051-38655695 - 09335172230

فیبرواسکن کبد

کبد یکی از مهمترین عضو های بدن است که آن را می­توان به یک کارخانه شیمیایی تشبیه کرد. کبد با عبور مواد غذایی از خود فاکتور های مضر مواد غذایی را می گیرد و بدون اینکه ضرری ایجاد کند آنها را به سیستم های دیگر بدن وارد خواهد کرد. در واقع کبد وظیفه ی جذب مواد مغذی و در عین حال دفع سموم  و چربی ها و مواد خطرناک از بدن را دارد. از علل مهم بیماریهای کبدی می توان هپاتیت ویروسی بی و سی، هپاتیت خود ایمنی، عوارض داروها، مصرف الکل، چاقی و کم تحرکی و بالا بودن قند خون است. کبدچرب از شایعترین علل بیماریهای کبدی بوده که شیوع آن در حال افزایش است .

فیبرواسکن دستگاهی غیرتهاجمی است که سفتی یا سختی کبد را با استفاده از امواج اولتراسوند تعیین می‌کند. سختی کبد با اندازه‌گیری سرعت تولید موج روی پوست اندازه‌گیری می‌شود. از آنجایی که بافت همبند (فیبروز) سخت‌تر از بافت سالم کبد است، درجه فیبروز کبدی را می‌توان با توجه به سختی کبد مشخص کرد. علاوه بر موارد فوق به دلیل غیر تهاجمی بودن آزمایش، هیچ درد و خونریزی وجود ندارد و آرام سازی لازم نیست. همچنین آزمایش فقط ۵-۷ دقیقه انجام می شود به طور معنی داری ارزان تر از بیوپسی کبد(نمونه برداری از کبد) است و هیچ عارضه ای با آن وجود ندارد. در نهایت، نتایج آزمون به صورت لحظه ای است بنابراین پزشکان می توانند از آنها برای تصمیم گیری در طی بازدید بیمار استفاده کنند.

این آزمایش نیاز به رژیم خاصی ندارد و تنها کافی است بیمار قبل از مراجعه دو الی سه ساعت ناشتای کامل باشد و در این مدت از خوردن آب پرهیز کند.